Metalna industrija regije Adria ima duboke povijesne korijene, koji sežu još u vrijeme Austro-Ugarske, kada su prve željezare, brodogradilišta i manufakture bile ključni pokretači ekonomskog rasta. Tijekom 19. i početkom 20. stoljeća, metalni sektor postupno se razvijao, obogaćen uvođenjem novih tehnologija i povećanjem potražnje za metalnim proizvodima u raznim industrijama.
U Hrvatskoj su kompanije poput Đuro Đaković i Končar bile pioniri teške industrije i energetskog sektora, dok je u Sloveniji industrijski razvoj bio fokusiran na čelične proizvode i precizne alate, s kompanijama kao što su SIJ – Slovenska industrija jekla i Unior. Bosna i Hercegovina, s dugom tradicijom u čeliku i aluminiju, postala je ključni industrijski centar bivše Jugoslavije s kompanijama poput ArcelorMittal Zenica i Aluminij Mostar. Srbija je razvila značajne proizvodne kapacitete kroz kompanije Železara Smederevo i FAP, dok je Sjeverna Makedonija, s kompanijama poput Makstil i Kromberg & Schubert, fokusirana na rudarstvo i obradu metala.

Trenutno stanje: Snažan sektor u transformaciji
Danas, metalna industrija regije Adria suočava se s izazovima, ali i novim prilikama. Ulaganja u modernizaciju proizvodnih pogona, primjenu novih tehnologija poput automatizacije i robotizacije, te fokus na održivost čine ovaj sektor jednim od najdinamičnijih u regiji.
U Hrvatskoj, Đuro Đaković i dalje igra ključnu ulogu u proizvodnji teške opreme, dok Rimac Automobili, premda iz automobilske industrije, uvodi inovacije u primjenu laganih metalnih komponenti. U Sloveniji, Hidria i Acroni Jesenice razvijaju sofisticirane proizvode za globalno tržište, fokusirajući se na energetski učinkovite i održive procese. Bosna i Hercegovina, s jakim kapacitetima u proizvodnji čelika i aluminija, sve više privlači inozemne investitore, dok se Srbija pozicionira kao ključni partner u opskrbnom lancu za automobilski i građevinski sektor.
Ključne kompanije regije i njihova uloga
Hrvatska:
- Đuro Đaković – Proizvodnja teških strojeva i vojnih vozila.
- Končar – Energetska i elektroindustrija.
- Brodosplit – Složeni brodovi i čelične konstrukcije.
- Adria Winch – Palubna oprema za brodove.
- CIMOS – Automobilski dijelovi.
Slovenija:
- SIJ – Slovenska industrija jekla – Lider u proizvodnji čelika.
- Unior – Precizni alati i dijelovi za automobilsku industriju.
- Hidria – Komponente za automobile i energetsku učinkovitost.
- Acroni Jesenice – Ravno valjani čelični proizvodi.
- Marovt – Precizni metalni dijelovi.
Bosna i Hercegovina:
- ArcelorMittal Zenica – Najveći proizvođač čelika u regiji.
- Aluminij Mostar – Proizvodnja aluminijskih proizvoda.
- Bekto Precisa – Metalne i plastične komponente.
- TMD Group – Dijelovi za automobilsku industriju.
- FAMOS – Proizvodnja vozila i motora.
Srbija:
- HBIS Group (Železara Smederevo) – Proizvodnja čelika.
- FAP – Kamioni i teretna vozila.
- IMT – Strojevi i traktori.
- Goša FOM – Industrijska oprema.
- Metalac Gornji Milanovac – Posuđe i industrijski proizvodi.
Sjeverna Makedonija:
- Makstil – Proizvodnja čelika.
- Kromberg & Schubert – Automobilski dijelovi.
- Bucim Radoviš – Rudarstvo i metalurgija.
- Brako – Metalna industrija.
- Rade Končar Skopje – Elektro oprema.
Budućnost nam donosi inovacije i održivi rast
Metalni sektor regije Adria ima sve preduvjete za daljnji rast, osobito s obzirom na globalne trendove prema zelenim tehnologijama i održivosti. Uvođenje naprednih proizvodnih tehnologija, poput 3D printanja metala i digitalizacije proizvodnih procesa, već je u tijeku. Očekuje se da će metalna industrija nastaviti igrati ključnu ulogu u razvoju ekonomija regije, posebno kroz integraciju u globalne opskrbne lance.
PIT Adria Summit 2024: Mjesto okupljanja lidera industrije Adria regije
Sve ove priče o uspjehu, inovacijama i prilagodbi bit će predstavljene na PIT Adria Summitu 2024, koji će se održati 5. i 6. prosinca u Zagrebu. Summit je prilika za povezivanje industrijskih lidera, razmjenu iskustava i usvajanje novih tehnologija koje će oblikovati budućnost metalne industrije.
Prijave i više informacija: www.pitevent.com